ČESKÝ POHÁR ZÁCHRANNÝCH PSŮ ZZP3 2019

Spáleniště- Memoriál Petra Staňka

Poslední srpnový pátek se vypravily čtyři členové JMB,( za několik roků nejpočetnější skupina z naší Jihomoravské brigády) na závody do Jižních Čech. Tady se pořádal jeden ze závodů dle ZZP 3 a tím i výběrový závod na Mistrovství SZBK ČR. Nominovaní rozhodčí, dobré zázemí Spáleniště = zajímavý závod, který nebude lehký.

Pohled na startovní listinu kde byl jeden závodník lepší jak druhý, dával předzvěst krásného a napínavého závodu až do konce. Mnozí mají za sebou úžasné výsledky a několikanásobný start na takových závodech i se splněním limitu. Ale bylo možno zde vidět i ty, kteří přijeli poprvé a přesto byli rovnocennými soupeři ostatním. Doma za pecí zkušenosti nezískáme, takže je nutné dodat si odvahy a vyjet.

O to je to snazší, když jede více lidí z jedné brigády a ještě zkušení psovodi,kteří můžou těm nováčkům poradit. Za Jižní Moravu Jan Klepáš & Aspero , kteří  jsou několikanásobným účastníkem závodů dle ZZP3.Dalším zkušený závodník je  Radek Polák, ale letos s mladičkou a velmi šikovnou fenkou Dixi  tady měli premiéru. Absolutními nováčky, nikoliv v záchranařině, jen na závodech dle ZZP3, byla Pavla Svobodová & Ajša a Hana Vymazalová & Niki.

Cesta byla na dobu pátečního odpoledne pohodová a tak nás navečer přivítala výcviková základna Spáleniště. A nejen to. Pohodová atmosféra a setkání s přáteli, byl slibným začátkem dobře stráveného víkendu v nádherném prostředí, jaké tato základna jihočeské brigády může dát.

V sobotu ráno budíček velmi brzo. Harmonogram byl opravdu na minuty daný a nešlo nic měnit. Nástup, zahájení a losování. Mít dobrý los je důležité a myslím, že se nám docela vedlo, i když to ze začátku moc nevypadalo. Ale díky velmi teplému počasí ,které panovalo od rána až do pozdních odpoledních hodin, to byla dost důležitá stránka věci. Slunce rozpalovalo sutinu a aspoň slabý vánek byl vždy velmi cenný.

Po nástupu se rychle nachystal první závodník. Nešlo se opravdu zdržet. Zvuk sirény oznamoval začátek a konec práce jak na speciálech, tak na poslušnosti a každý musel dodržovat časový harmonogram, který byl na minutu vypočítaný. Nastupovali jsme po půlhodinovém intervalu. Začínalo se prvním speciálem, kde bylo na vše 30 minut a pak půl hodina odpočinek a odchod na druhý třicetiminutový speciál. Po další půlhodinové pauze odcházel psovod na poslušnost. Na základnu jsme se vraceli po 2,5 hodinách práce v terénu. Dobré rozvržení sil a dostatek pití bylo nutností. Teploty nás nikterak nešetřily. Pozdní odpoledne a bylo dobojováno. Někomu se vedlo líp někomu méně.

Večer bylo vyhlášení, které bylo pro naši brigádu velmi potěšující. Následovala zábava a tak bylo co slavit.

  1. Hana Vymazalová  & Niki z Hückelovy vily
  2. Radek Polák & Dixie Mar-Zur

8.  Pavla Svobodová & Aisha z Údolí Bobravy

11.  Jan Klepáč & Espero Coro Angelo

Obrovské poděkování patří pořadatelům a pomocníkům, bez kterých by žádná akce nešla připravit. A protože i naše brigáda velmi úspěšně pořádala takové závody a mistrovství, víme, že je to dlouhodobá příprava s velkým počtem lidí.

V neposlední řadě patří poděkování rozhodčím za jejich profesionální a spravedlivé posuzování sice těžkého, ale zajímavého závodu.

Ms. Michal Svoboda (SC1), Pavel Svoboda (SC2), Kateřina Staňková (poslušnost)

Závody dle ZZP 3 jsou jedny z nejtěžších . Už jen velmi krátkým časem, kdy musíte  mít za sebou prohledání dvou terénů a po krátkém odpočinku ještě poslušnost s dovedností na překážkách. Ve dvou terénech v neznámém poměru hledáte čtyři osoby a dva vzorky. Z toho dvě osoby musí být ve výšce, dvě pod povrchem, jeden ze vzorků je ukryt v metru pod povrchem. Kombinace osob a vzorků dělá asi nejvíce problémů při úspěšném splnění této zkoušky. Limit zkoušky se proto nedaří splnit mnoha týmům a i zde se bohužel nepovedlo nikomu limit splnit. Moc příležitostí není, protože zkoušku lze splnit pouze na výběrovém závodě nebo na MZP ČR.

autor článku:Hanka Vymazalová

 Fotogalerie zde
 Výsledky  zde

Základní informace

Vedoucí JMB SZBK:  Miloš Mazálek
milos.mazalek(at)jmbszbk.info
tel.: +420 774 505 904

Jednatel JMB SZBK: Jan Zoňa

tel.: +420 603 505 966

Výcvikář JMB SZBK: Jan Klepáč
HonzaKlepac(at)seznam.cz
tel.: +420 723 105 524

Jihomoravská brigáda SZBK ČR
Mokrá 135,
664 04 Mokrá Horákov

IČO: 70900817

Číslo účtu JmB SZBK :
2055788359 / 0800  Česká spořitelna, a.s.