Výcvikové soustředění Spáleniště 29.7. – 5.8.2018

Již tradičně byl přelomový prázdninový týden věnován výcvikovému soustředění v jihočeském Spáleništi. Kromě členů a čekatelů naší brigády se ho i tentokrát zúčastnilo několik hostů. 

Po nedělním příjezdu, přivítání se a ubytování nám vedoucí výcvikářka podala základní instrukce a seznámila nás rozdělením do tří družstev, pod vedením Miloše Mazálka, Radka Poláka a hosta Soni Šabacké.

Pondělí a úterý bylo věnováno intenzivnímu cvičení na trenažérech, v ploše i na poslušnosti, s přihlédnutím k potřebám těch, kteří byli přihlášeni na zkoušky. Středa byla odpočinková, ale kdo chtěl, mohl ráno ještě potřebné ve výcviku poladit. Odpoledne jsme se vydali na nedaleký Vítkův hrádek s překrásným výhledem na celou lipenskou nádrž i do širokého okolí.

Čtvrtek byl věnován přezkoušení našich psovodů formou  zkoušky dle národního zkušebního řádu ZZP2. Stejně jako v předchozích dnech bylo počasí horké až nesnesitelné, pár bouřkových přeháněk k příjemnějšímu ovzduší nikterak nepomohlo. Na zkoušky nastoupilo šest účastníků, rozhodčím byl Pavel Svoboda . Nejprve probíhala poslušnost, poté první speciál ve starém trenažéru. Do nočního speciálu na novém trenažéru se dobojovali čtyři psovodi, zkoušky pak zdárně dokončili tři psovodi – Hana Vymazalová s Niky ve známce výborně se ziskem 290 bodů , Miloš Mazálek s Badym ve známce velmi dobře se ziskem 279 bodů,  a Ondřej Gulda s Alex ve známce velmi dobře se ziskem 273 bodů.

Pátek věnovali zkouškaři napravování chyb či motivačnímu tréninku, ostatní se posunovali dále ve vytyčených tréninkových cílech. Navečer jsme si mohli vychutnat krásný zážitek ve formě dvouhodinové vyhlídkové jízdy výletní lodí po Lipně s přítomností hudby, možností tance, vystoupením kouzelníka či pouhým užíváním si pohledu na duhové vlny za lodí či zapadající slunce.

Po sobotním závěrečném tréninku podle představ každého z účastníků jsme se vydali na večerní exkurzi ve vodní elektrárně Lipno. Prohlídka celého areálu byla velice poutavá, a přestože pro řadu z nás jsou technické údaje a čísla doslova španělskou vesnicí, všichni jsme si udělali představu, jak to s tou výrobou elektrické energie chodí.

V neděli si někteří čiperní psovodi zvládli ještě ráno pocvičit a poté se již všichni věnovali úklidu chatek i společných prostor, abychom se po obědě rozjeli do svých domovů.

Na každodenních večerních schůzích hlavní výcvikářka a vedoucí družstev zhodnotili dění uplynulého dne a nastínili program na další den. Kromě výcviku jsme byli v průběhu celého týdne zásobováni přednáškami a informacemi Soni Šabacké o průběhu sutinových a plošných atestů, o stopách a o nově připravovaných zkušebních řádech IRO. Petr Kudera nás zasvětil do tajů map, práce s busolou a mapovým rastrem pro výpočet souřadnic. Na praktických příkladech hledání předmětů v terénu jsme si oživili i práci s GPS. Pro zájemce probíhal v průběhu celého týdne pod vedením Oldřicha Hlavačky výcvik na pachovém tranažeru. Ti pilnější chodili také na stopy. Ze začátku týdne se vzhledem ke kvalitě vody v Lipně zdálo, že se za celý týden nesmočí ani psi, ani my, ale koncem týdne se vzhled vody poněkud zlepšil a zájemci si mohli vyzkoušet i vodní práce se člunem. 

Někteří nadšení účastníci tábora bohatě využívali darů lesa, nám na místě připravili borůvkové i houbové pochoutky.  Večerní posezení s občerstvením přispívala k pohodovému průběhu tábora a tužení kolektivu. Byli jsme velice rádi, že se v letošním roce mohl tábora zúčastnit i vedoucí brigády Miloš Mazálek, jeho kynologické zkušenosti hltáme jedním dechem. Vzpomínky na pohodovou atmosféru báječně stráveného týdne zůstávají a už teď  se těšíme  na další ročník. Děkujeme za podporu Jihomoravskému kraji, bez jehož významné pomoci bychom si nemohli dovolit pronajmout výcvikový areál. Zkušenosti zde získané zúžitkujeme při další zdokonalování připravenosti pro praktické nasazení.
                                                                                                                                                          Pavla Svobodová
Fotogalerie Tomáš Svobody zde
 
 
Podpořeno projektem Jihomoravského kraje

Základní informace

Vedoucí JMB SZBK:  Miloš Mazálek
milos.mazalek(at)jmbszbk.info
tel.: +420 774 505 904

Jednatel JMB SZBK: Jan Zoňa

tel.: +420 603 505 966

Výcvikář JMB SZBK: Radek Polák
Ra.polak@post.cz
tel.: +420 604 500 733

Jihomoravská brigáda SZBK ČR
Mokrá 135,
664 04 Mokrá Horákov

IČO: 70900817

Číslo účtu JmB SZBK :
2055788359 / 0800  Česká spořitelna, a.s.